khanay-farmuda
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

Admin
Admin
Admin
المساهمات : 133
https://khanay-farmuda.ahlamontada.com

مامۆستا مصطفی زەڵمی ڕەحمەتی خوای لێ بێ پەشیمان بووەتەوە لە هەر فەتوایەک دژی مەزهەبی ئیمامی شافیعی داویەتی Empty مامۆستا مصطفی زەڵمی ڕەحمەتی خوای لێ بێ پەشیمان بووەتەوە لە هەر فەتوایەک دژی مەزهەبی ئیمامی شافیعی داویەتی

الأربعاء أبريل 24, 2024 1:54 pm
مامۆستا مصطفی زەڵمی ڕەحمەتی خوای لێ بێ پەشیمان بووەتەوە لە هەر فەتوایەک دژی مەزهەبی ئیمامی شافیعی داویەتی 22076910

مامۆستا مصطفی زەڵمی ڕەحمەتی خوای لێ بێ پەشیمان بووەتەوە لە هەر فەتوایەک دژی مەزهەبی ئیمامی شافیعی داویەتی و وەسێتیشی کردووە بە گریانەوە کە پەشیمانە
مامۆستا ـ‌نوری ـ فارس حمە خان دەفەرمووێت .: من و مامۆستای زەڵمی لەسەربازیدا زۆر بەیەکەوە بووین ، زەڵمی زۆر شتی سەیری بەچاوی خۆی بینیوە ، لەگوندەکەی خۆیان من و مامۆستای زەڵمی و حاجی ملا عەلی حاجی ملا محمدی رەئیس و مامۆستا ملا عزیزی کانی هەمزەیی لەخزمەتیدا بووین ، گا بەردێکی گەورەی چوار گۆشەی پێنیشان داین بەقەد حوشترێک دەبوو ، مامۆستای زەڵمی گوتی : شەوێک لەگەڵ دایکی محمد ئا لێرەدا لەم تۆزە تەختاییەدا خەوت بووین ئەم گابەردە لەشاخەکەوە دەکەوێتە خوارەوە ، کلاو  جامانەکەی من هێشتا لەژێری دایە ، وەئێمە سوپاس بۆخوا هیچمان لێ نەهات . کاتێک مامۆستای زەڵمی نەخۆش دەکەوێت و تەمەن تەنگی پێ هەڵچنی ، تەوبەیەکی جوانی کردوو دەستی کرد بەخواپەرستیەکی جوان . وە لەئاخیر جاردا چوومە خزمەتی زۆری پێخۆش بوو ، فەرمووی Sadنوری) ویستم خۆم بنێرم بەشوێنتدا ، من نەخۆشم بەهۆی نەخۆشیەوە ناتوانم دەست نوێژ بگرم ، ئەبێت تەیەموم بکەم ، تەیەمومم بیرچۆتەوە ، بیرم بخەرەوە ، وە پرسیاری ئەوەشی لێکردم چ کاتێک نەخۆش ئەتوانێت نوێژ جەمع بکات ؟ وە ئەزانم کە دڵی خەبەری دابوو کە مەرگ هاکا بوو بەمیوانی . داوای ئەوەشی لێکردم کە کۆمەڵێک زکری پێ بڵێم ، لەو کاتەدا قورگی پر بوو بوو لە گریان ، فرمێسک بەچاوەکانیدا دەهاتە خوارەوەو تەوبەی دووبارە و سێبارە دەکردەوە .دوا ئەوە فەرمووی : (نوری) من زۆر فەتوای هەڵەم داوە ، فەتوای دژی چوار مەزهەبەکەم داوە ، فەتوای دژی ئیمامی (شافیعی) و ئیمامی (ئەبوحەنیفە)م داوە ، لێیان پەشیمانم لەو فەتوا هەڵانانە کە بەرامبەر بە هەر چواڕ مەزهەبی ئەهلی سونەت و جەماعەت داومە ، من هەڵە بووم . کۆمەڵێک شتی تریشی لەبارەی پەشیمان بوونەکەی گوت . وەک وتم : تۆبەیەکی جوانی کردبوو ، لە خوای گەورەو سەروەرم داواکارم کە جێگەی ماموستای زەڵمی بە بەهەشتی بەرین شاد بکات . جا بۆ ئامۆژگاری دەڵێم : هەرگیز لە فەتوای زانایانی ئەم چوار مەزهەبە و ئیجماعی زانایان لامەدەن و شوێن هیچ کۆمەڵێکی تازە مەکەون .(الحمدالله) ئێمەی کورد شوێن مەزهەبی ئیمامی (شافیعی) ین ( رەحمەتی خوای لێبێت ).
پەژاوە وەک خەو، خانە بەخانە
           جەستم دەگەڕێت بیکا بەلانە
جێگەی دەست نەکەوت پر بوون لە زووخاو
         پر بوون لە تەرمی ئومێدی رووخاو .
سەرچاوە : یادگارییەکانی باوکم لەحکومەتەکەێ
شێخ محمودی مەلیکدا
نوسینی مامۆستا : نوری فارس حمە خان .
لاپەرە : ۱٨۹ ـ ۱۹۰ .